שווקי חג המולד – כריסמס במינכן – עדכון לחורף 2023

תצפית מהכנסייה של סנט פיטר לשוק חג המולד כריסמס במריאן פלאץ במינכן
כיכר מריאן פלאץ, מינכן

העמלנות שבבנית שווקי כריסמס יותר מחודש לפני החג בכל פינת רחוב – הדהימה אותי בשנה הראשונה שעברנו לחיות במינכן. ההתרגשות באוויר, המבנים הניידים על גבי נגררים בכבישים, שדות שלמים של עצי אשוח מסודרים לפי גודל מקטן לגדול, החנויות שמתמלאות בקישוטים מנצנצים לתלייה על העצים, בשרשראות ארוכות של מנורות שנתלות על פנסי הרחובות, בתכנון תכניות של מה לקנות למי, של אריזות למתנות בגוונים של אדום וירוק, של בקבוקי יין חם שעברו לשורה הראשונה ליד הקופות בסופרים, הודעות מוועד ההורים על שוק כריסמס בבית הספר… טרפת! שווקי חג המולד – כריסמס במינכן… מתחילים!

אם תחליטו ליהנות משווקי חג המולד בסיור מודרך במינכן, אתם מוזמנים לבדוק אפשרויות ממש פה בלינק!

עצי אשוח בכיכר אודאון פלאץ, מינכן
עצי אשוח באודיאון פלאץ מינכן

ואני?

עם כל שנה שעברה (ועברו כבר כמה וכמה), מצאתי את עצמי גם מתחילה קצת להתרגש לפני. ההתעסקות בהחלפת הבגדים בארון מקיץ לחורף, באוורור נעלי השלג והעברתם לשורה הראשונה בארון הנעליים וההנאה מכל המנצנצים בחנויות בהחלט מוסיפה.

קישוטי אור בשווקי חג המולד
קישוטי אור בשווקי חג המולד
Frank sinatra – Let it snow

אז כמה שווקי חג מולד יש במינכן?

השווקים במינכן רבים מאד. יותר נכון 24 במספר. חלקם קטנים יותר, שכונתיים, וחלקם ותיקים וידועים, קבועים בכל שנה זה עשרות שנים באותו המקום. חלק מהשווקים מעוצבים בסגנון מסוים, לפי נושא כלשהו וכל הדוכנים מעוצבים בהתאם, וחלקם כלליים עם מבחר גדול של מתנות לחג וקישוטים. המשותף לכל השווקים הוא אוכל רחוב טעים ויין חם (Glühwein), כזה המגיע מתובל ולוהט ונשתה בשלוקים קטנים, מחליק לגרון ושולח גלים חמים לכל חלקי הגוף. 

שווקי חג המולד – כריסמס במינכן 2023 – על השווקים המסומנים באדום אפשר לקרוא בהרחבה בהמשך הפוסט:

מה אוכלים? מה שותים? 

דוכן יין חם בשוק חג המולד במריאן פלאץ, מינכן
דוכן של Glühwein בשוק חג המולד במריאנפלאץ, מינכן

ה- Glühwein (היין החם) בהחלט מוכתר כמשקה האולטימטיבי לכל מי שמבקר בשווקי חג המולד. יין אדום ותערובת של תבלינים כמו קינמון, ציפורן, גרידת לימון, כוכב אניס מרכיבים את המשקה. מחממים את היין ולא מרתיחים אותו, בכדי לא לפגוע בריכוז האלכוהול. לפעמים הוא מומתק ולפעמים הוא "מחוזק" בתוספת אלכוהול כמו רום, ליקר, אמרטו. אפשר למצוא גרסאות נטולות אלכוהול המתאימות גם לילדים. קחו בחשבון שהתשלום עבור היין החם מגלם בתוכו פקדון עבור הכוס אותו מקבלים בהחזרת הכוס או שלא – אם מחליטים לשמור את הכוס למזכרת. יש כוסות ממש יפות!!!

מגוון הנקניקיות ותפוחי האדמה הוא כמובן עצום. תוכלו למצוא נקניקיות אדומות, לבנות, קצרות, ארוכות, חריפות ועוד ורסיות מבושלות עם תפוחי אדמה או עם כרוב. במגזר המתוקים תוכלו למצוא כמעט בכל שוק את השקדים והאגוזים למיניהם המסוכרים. הריח המתוק שלהם באוויר נישא למרחוק ותמיד מושך אותי לדוכן הקרוב. פירות טבולים בשוקולד, משופדים על שיפוד, תפוחי עץ מקורמלים ומסוכרים וכמובן עוגיות הג'ינג'ר, בצורת לב עם כיתובים וברכות. הערמונים, מארוני, גם הם מככבים בעונת שווקי חג המולד. כמובן שאפשר למצוא בשווקים הייחודיים אוכל המאפיין את מהות השוק (כמו שוק ימי הביניים עליו אכתוב בהמשך).  

מה לובשים?

שווקי חג המולד במינכן
מגפיים מחממים ומעיל טוב

מזג האוויר יכול להשתנות משמעותית משנה לשנה אבל מה שבטוח שלרוב האנשים המגיעים מישראל, מזג האוויר הוא קר יחסית וצריך להיות מוכנים. גם אם אין שלג ממשי שיורד לפני הכריסמס, הטמפרטורות בהחלט נמוכות. נכון שתמיד אפשר "לברוח" למקום סגור אבל כל הכיף זה להיות בחוץ ולמצות את כל השווקים שבאנו לראות. נכון? היין החם בהחלט מחמם, ובשלב כלשהו מומלץ לעבור לזה נטול האלכוהול, אבל הכי חשוב להגיע מוכנים. נעליים מתאימות לקור – אם ישנן מרופדות בפנים או פשוט כאלה סגורות היטב עם סולייה עבה. בגדים – הרבה שכבות. שיטת הבצל הכי מתאימה כאן – חולצה תרמית מתחת ועוד כמה שכבות מעל עם מעיל טוב. חשוב גם כובע, צעיף וכפפות. את אלו תמיד אפשר למצוא גם בשווקים.

שווקי חג המולד – כריסמס במינכן

שוק כריסמס בשדה התעופה של מינכן

משטח החלקה על הקרח, שדה התעופה מינכן
משטח ההחלקה על הקרח בשוק חג המולד בשדה התעופה מינכן
 • מתי: נפתח בין התאריכים 18/11-31/12
 • איפה: נמל התעופה במינכן – פרנץ יוזף שטראוס

מייד כשנוחתים במינכן בתקופה היפה הזו של השנה נכנסים לאווירה של כריסמס. בשדה התעופה מקימים שוק חג מולד, קטן ואינטימי, ברחבה המקורה שבמרכז המבקרים. זהו השוק הראשון שנפתח והאחרון שנסגר. במרכז השוק משטח החלקה על הקרח ומסביבו למעלה מארבעים דוכני אוכל ומתנות. בקצה הרחבה ממוקם עץ אשוח גדול מאד – מקום אידיאלי לצילום ראשון של אווירת החג. במקום יש תכנית ילדים עשירה ומוזיקה חיה כמעט לאורך כל היום והערב. בסוף השבוע השוק פתוח עד שעה מאוחרת יותר. 

השוק המרכזי של מינכן – שוק כריסמס במריאנפלאץ (Marienplatz)

מריאן פלאץ מינכן
שוק כריסמס במריאנפלאץ מינכן
 • מתי: 27/11-24/12
 • איפה: כיכר מריאנפלאץ

זהו השוק הגדול, הוותיק ביותר במינכן ואף אחד מהשווקים העתיקים ביותר בעולם דובר הגרמנית. אפשר למצוא תיעוד של השוק עוד משנת 1310. בשנת 1972, לאחר מספר מקומות בהם היה השוק, הוא עבר לכיכר בית העירייה של מינכן, המריאנפלאץ, שם הוא ממוקם מדי שנה. כשלושה מיליון מבקרים מגיעים לשוק בכל שנה. עץ האשוח המתנשא לגובה של כמעט 30 מטרים עם כ- 2500 אורות מנצנצים עליו, המהווה את אחת האטרקציות שבשוק, נתרם מידי שנה על ידי אחת העיריות של אוסטריה או איטליה, ובתמורה הם מקבלים את הזכות להציג את עצמם בחצר הפנימית של בית העירייה ולפתוח דוכן של Glühwein.

השוק מתהדר בכ- 140 דוכנים בהם ניתן למצוא מתנות שונות הקשורות בקישוטים לעץ חג המולד הביתי, נרות, כלי הגשה, מוצרים מלבד, יצירות אמנות בעבודת יד וכמובן מגוון גדול של מאכלים. אפשר בהחלט להעביר כמה שעות של הסתובבות בשוק הגדול הזה. אם הקור קשה, תמיד אפשר להכנס לאחת החנויות שמסביב ולהפשיר מעט. הרי השוק ממוקם במרכז הקניות הגדול של מינכן.

הכנסייה של סנט פיטר (St. Peter's church)

תצפית מהכנסייה של סנט פיטר לשוק חג המולד כריסמס במריאן פלאץ במינכן
תצפית ממגדל הכנסייה של סנט פיטר (St. Peter's church) מינכן

אני ממליצה לכם לטפס למגדל הכנסייה של סנט פיטר (St. Peter's church), הסמוכה לכיכר מריאנפלאץ. זוהי הכנסייה העתיקה ביותר במינכן. מבחוץ הכנסיה נראית בנויה בסגנון גותי אולם מבפנים היא מעוצבת בסגנון בארוק מפואר. לכנסיה מגדל, ממנו תוכלו לראות את העיר המקושטת ממבט על. המגדל מתנשא לגובה של 92 מטרים, עם 302 מדרגות (ללא מעלית) ודמי כניסה של 3 יורו. אפשר כמובן לאורך הטיפוס לראות את צורת הבנייה העתיקה של המגדל, שנבנה לפני מאות שנים, ובקצהו ליהנות מתצפית היקפית של העיר.

שוק כריסמס בארמון הרזידנס 

שוק כריסמס בארמון הרזידנס, מינכן
שוק כריסמס במתחם הרזידנס מינכן
 • מתי: 13/11-22/12
 • איפה: Residenzstraße 1, 80333 München

ארמון הרזידנס ששימש את משפחת ויטלסבך בין השנים 1385-1918 הוא ארמון יפיפה הכולל מספר מוזיאונים המציגים את אוצרותיהם של בני המשפחה. המתחם רחב הידיים מכיל בתוכו מספר מבנים מתקופות שונות וחצרות פנימיות. באחת מהן מארחים את שוק הכריסמס בכל שנה. שוק חג המולד ברזידנס מדמה מיני כפר מהתקופה של פעם, בנוי בתוך יער אגדות. הדוכנים בצורת בקתות אלפיניות, במרכז ישנה במה מעוגלת המדמה מגדל פעמונים עם תזמורת המנעימה את זמן המבקרים בשוק. ביער האגדות אפשר למצוא סצנות מתוך סיפורי אגדות, מה שמושך לשוק משפחות עם ילדים. אפשר לראות הדגמות של צורפים ונפחי זכוכית.

שוק כריסמס בארמון הרזידנס, מינכן
שוק כריסמס במתחם הרזידנס מינכן

שוק ימי הביניים / האבירים

שוק האבירים בחג המולד כריסמס במינכן
ימי הביניים במינכן
 • מתי: 27/11-23/12
 • איפה: Wittelsbacher Platz, 80333 München‏

אחד משווקי כריסמס הקטנים, ומודה שאהוב עליי במיוחד. במרחק הליכה קצר משוק הרזידנס נמצא שוק ימי הביניים/האבירים. הבקתות בנויות באווירה תקופתית של ימי הביניים, המוכרים כולם לבושים בתלבושות תקופתיות. בדוכנים מוכרים עבודות יד שכאילו נלקחו מאותה התקופה – עורות, פרוות, תכשיטים, כלי נגינה, סכינים, עבודות עץ וחימר. אם אתם מגיעים בזמן ההופעות תוכלו לראות תהלוכות של להטוטנים ואנשים לבושים בתלבושות יקרות על פי מיטב המסורת של הלבוש בימי הביניים.

גולת הכותרת של השוק היא האוכל. כל סוגי תבשילי הקדרה, מוגשים בכלי חרס אותנטיים, לחמים אפויים בתנורי אבן, שיפודים מסובבים מעל אש חיה. ה- Glühwein מוגש בגביעי חרס גדולים ומיוחדים, מחוזקים בתוספת ליקר עם להבה דלוקה מעל. אל תשכחו שהמחיר כולל בתוכו פיקדון עבור הגביע, שכאן הוא יקר במיוחד.

שוק האמנות 

הכניסה לשוק האמנות Münchner Freiheit כריסמס במינכן
הכניסה לשוק האמנות Münchner Freiheit במינכן
 • מתי: 1/12-24/12
 • איפה: Münchner Freiheit, 80802 München

רובע שוואבינג הוא ללא ספק המוקד החברתי של מינכן. זהו רובע האמנים של העיר, בו ממוקמים בנייני האוניברסיטה השונים והריכוז הגדול ביותר של תיאטראות קטנים, בתי קולנוע, מסעדות ופאבים בעיר. זהו אזור הבילויים של העיר עוד מאז שנות השישים. כבר למעלה מארבעה עשורים ששוק שוואבינגר, שוק האמנות בכריסמס, מתקיים בשכונה, באווירה מיוחדת. אפשר למצוא כאן מגוון של מיצבי אמנות שנעשו במיוחד עבור השוק, אוהל אמנות עם תצוגות, סדנאות אמנות קצרות והמון מתנות ועבודות אמנות ומלאכות יד. האמנים המציגים מנסים להאיר ולעורר השראה. השוק מואר בפנסים סיניים ויש בו במה להופעות מוזיקה חיה. 

השוק הורוד 

DJ בשוק הוורוד שוק הלהט"ב במינכן
DJ בשוק חג המולד הורוד, מינכן
 • מתי: 27/11-23/12
 • איפה: Stephanspl., 80337 München 

שוק כריסמס באווירה משגעת של לפני חג המולד, אבל לא כזה בצבעי אדום וירוק אשוח. שוק ייחודי ושונה, הממוקם בשכונת הלהט"בים במינכן, אולם בהחלט לא רק לחברי הקהילה ההומו-לסבית. השוק מלא בעיצובי אור אטמוספריים בגווני הוורוד עם אוהלים לבנים בצורת פגודה, במה מרכזית להופעות מעולות של בידור, מוזיקה חיה ו- DJ שמגיעים במיוחד. המקום פותח את שעריו בכל שנה החל משנת 2004 ומושך אליו קהל גדול שמגיע כדי לחגוג באווירה שונה וחברותית במיוחד. השוק לא מרשים בגודל שלו אלא באווירה המיוחדת שבו, המופעים המוצגים והקהל יוצא הדופן שמגיע לחגוג. בהחלט חוויה שונה ומומלצת.

איפה מומלץ לישון במינכן?

כשמגיעים לחופשה ממוקדת ורוצים להסתובב בין שווקי חג המולד, להתנייד ברגל או בתחבורה ציבורית, הייתי ממליצה להישאר במרכז העיר. הקירבה לשווקים המרכזיים בהחלט מצדיקה את המיקום המרכזי. ריכזתי לכם המלצות לכמה מהמלונות השווים יותר:

המלצות חמות על חופשה חורפית

אז אם מתאימה לכם חופשה חורפית, כזו שמלווה בשירי חג המולד ברקע, לפעמים עם פתיתי שלג ממשיים שמקדימים ויורדים לחיזוק התפאורה הטבעית, או סתם מתאים לכם להגיע במיוחד כי עוד לא ביקרתם בשווקים כאלו – ממליצה לכם להגיע למינכן! אחת הערים הוותיקות באירופה שלא מאכזבת כבר עשרות שנים ומספקת מגוון עצום של שווקים. נצלו את המפה עם הלוקיישנים של השווקים וספרו לי מאיזה הכי נהניתם. אולי תפגשו אותי באחד מהם… ואל תשכחו את הכובע והכפפות!

אם אתם כבר באזור מינכן מציעה לכם לקפוץ לאחד האגמים סביב מינכן. אגמים מדהימים ביופיים ולא רק בימי הקיץ או להיכנס להמלצות שלי לחופשה בפנינה האירופאית הקלאסית – מינכן.

כמובן לא לפספס תצפיות משגעות במרכז העתיק של מינכן – מינכן ממעוף הציפור.

תצפית על כנסיית Frauen Kirchen מינכן

רוצים לקבל עדכונים על פוסטים חדשים, הזמנות למסעות בעולם או אולי לקבל השראה?

הרשמו ואני מבטיחה להיות בקשר

מייל ראשון אמור להגיע אליכם אחרי שתכניסו כאן את הפרטים שלכם. אם אתם לא רואים, אנא בדקו שלא הגיע לדואר ספאם